Čerpadlo typu vzduch/vzduch pracuje tak, že odoberá teplo z vonkajšieho prostredia (vzduchu) a ohrieva vzduch vo vnútri vykurovaného objektu. Prakticky sa jedná o obrátený chod klimatizácie.

Systém vzduch/vzduch ohrieva vnútorný vzduch priamo, bez sprostredkovania vykurovacieho systému, a vďaka tomu dosahuje vyšší vykurovacieho faktoru v porovnaní s ostatnými tepelnými čerpadlami.

Jedna vnútorná jednotka je tak schopná vykúriť iba jeden otvorený priestor alebo niekoľko menších prepojených miestností. Pre vykurovanie celého objektu je potrebné umiestniť do každej miestnosti vlastnej vnútornú jednotku, čo nemusí byť žiadúce a hospodárne riešenie.

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch je nutné doplniť o záložný zdroj vykurovania, ktorý bude objekt vykurovať v prípade chladnejších vonkajších teplôt.

Vlastnosti tepelného čerpadla vzduch/vzduch

Plusy

 • Jednoduchá a rýchla inštalácia.
 • Možnosť vykurovania aj chladenia.
 • Najnižšie obstarávacie náklady v porovnaní s ostatnými typmi tepelných čerpadiel.
 • Možnosť napojenia na priamotop, elektrokotol aj na podlahové vykurovanie.
 • Doplnková funkcie ako odvlhčovač alebo na čistenie vzduchu.
 • Vhodné riešenie pre chaty, chalupy či byty.

Mínusy

 • Hlučnosť vnútornej jednotky – najmä pri prevádzke na plný výkon.
 • Nevhodné pre objekty s veľkým počtom malých miestností.
 • Obmedzený počet pripojiteľných vnútorných jednotiek k jednej vonkajšej jednotke.
 • Tepelným čerpadlom vzduch / vzduch nie je možné ohrievať teplú vodu.

Kedy sa pre mňa hodí tepelné čerpadlo vzduch/vzduch?

Čerpadlo sa často používa ako doplnok pre domy alebo byty vykurované elektrinou. Dokáže výrazným spôsobom ušetriť za elektrinu. Systém vzduch/vzduch možno doplniť ku kotlom na tuhé palivá, elektrokotlu alebo k elektrickému podlahovému kúrenie. Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch dodáva po dobu vykurovacej sezóny čo najviac tepla do objektu a súčasný systém ho v prípade nízkych teplôt doplní.

Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch má svoje využitie aj na chatách a chalupách, kedy dokáže v čase vašej neprítomnosti temperovať na 10 °C a po vašom príchode sa prepne na plný výkon a chatu dokáže rýchlo vykúriť. V prípade chát a chalúp je udržiavanie určitej teploty vhodné ako ochrana pred vlhkosťou a zároveň máte možnosť rýchleho vykúrenie po príchode.

Ako vyzerá naša práca – referencie

Pozrite sa na viac referencií tepelných čerpadiel.

Máte záujem o tepelné čerpadlo vzduch/vzduch alebo potrebujete poradiť? Radi vám poradíme a zadarmo pripravíme cenovú ponuku na mieru.

Napíšte nám a ozveme sa vám späť do 48 hodín.


  *položka je povinná